External Supervisors

Please find below a list of former and current external supervisors within the Graduate School:

Allers, Kelly Boehringer Ingelheim
Amendt, Jens Frankfurt, Germany
Amling, Michael Hamburg, Germany
Arnold, Sebastian Freiburg, Germany
Bakkers, Jeroen Utrecht, Netherlands
Barlow, Paul Edinburgh, Great Britain
Bassermann, Florian Munich, Germany
Beckmann, Roland Munich, Germany
Benz Roland Bremen, Germany
Bergemann, Jörg Sigmaringen, Germany
Binder Harald Freiburg, Germany
Blank, Norbert Heidelberg, Germany
Blesch, Armin Heidelberg, Germany
Bock, Jörg Magdeburg, Germany
Böhm, Bernhard Singapore
Bökel, Christian Dresden, Germany
Bortoluzzi, Stefania Padua, Italy
Brinkmeier, Heinrich Karlsburg, Germany
Brümmendorf, Tim Aachen, Germany
Buchholz, Malte Marburg, Germany
Bujard, Hermann Heidelberg, Germany
Bürkle, Alexander Konstanz, Germany
Cathomen, Toni Freiburg, Germany
Claus, Rainer Freiburg, Germany
Ciossek, Thomas Boehringer Ingelheim
Conlon, Frank Chapel Hill, USA
Conlon, Kathleen Chapel Hill, USA
de Haan, Gerald Groningen, Netherlands
di Giovanni, Simone Tübingen, Germany
Dramsi, Shaynoor Paris, France
Dupuis, Luc Strassbourg, France
Engel, Felix Erlangen, Germany
Englert, Christoph Jena, Germany
Ferger, Boris Biberach, Germany
Fiegl, Michael Munich, Germany
Florian, Luise Mainz, Germany
Flotho, Christian Freiburg, Germany
Forsthuber, Thomas Texas, USA
Fröhling, Stefan Heidelberg, Germany
Gatenholm, Paul Göteborg, Sweden
Gauthier, Benoit Sevilla, Spain
Giehl, Klaudia Gießen, Germany
Glauche, Ingmar Dresden, Germany
Goffinet, Christine Hannover, Germany
Gold, Ralf Bochum, Germany
Gomes, Claudio Lisboa, Protugal
Grigorieff, Nikolaus Ashburn, USA
Grillari, Johannes Vienna, Austria
Grunwald, Thomas Bochum, Germany
Günes, Cagatay Jena, Germany
Haller, Thomas Innsbruck, Austria
Hartmann, Sylvia Frankfurt, Germany
Heidel, Florian Magdeburg, Germany
Heikenwälder, Mathias Munich, Germany
Hengerer, Bastian Boehringer Ingelheim
Hermann, Andreas Dresden, Germany
Heuser, Michael Hannover, Germany
Hoppler, Stefan Aberdeen, UK
Jakobsen, Martin Aarhus, Denmark
Jasper, Heinrich Novato, USA
Jiskoot, Wim Leiden, Netherlends
Kaltschmidt, Christian Bielefeld, Germany
Kaether, Christoph Jena, Germany
Kietzmann, Thomas Oulu, Finland
Kletsas, Dimitris Athens, Greece
Kornak, Uwe Berlin, Germany
Kreutz, Michael Magdeburg, Germany
Kursula, Petri Oulu, Finland
Lamp, Don Munich, Germany
Lerche, Holger Tübingen, Germany
Lichter, Peter Heidelberg, Germany
Lowry, Christopher Boulder, USA
Lütz, Manfred Würzburg, Germany
Mailänder, Volker Mainz, Germany
Mauch, Cornelia Cologne, Germany
McLean, Pamela Charlestown, USA
Meyer-Luehmann, Melanie Freiburg, Germany
Milyavsky, Michael Tel Aviv, Israel
Montecucco, Caesare Padua, Italy
o'Driscoll, Mark Brighton, United Kingdom
Outelro, Tiago Göttingen, Germany
Palmqvist, Lars Göteborg, Sweden
Palu, Giorgio Padova, Italy
Park, Christopher New York, USA
Perez, José Ohio, USA
Philip, Ng Texas, USA
Pinnar, Lorenzo Padua, Italy
Polleux, Julien Martinsried, Germany
Popp, Jürgen Jena, Germany
Posern, Guido Halle (Saale), Germany
Pospen, Clemens Karlsruhe, Germany
Pospiech, Helmut Jena, Germany
Rachel, Reinhard Regensburg, Germany
Rajendran, Lawrence Schlieren, Switzerland
Ramirez, Alfredo Bonn, Germany
Ricchetti, Miria Paris, France
Rippe, Karsten Heidelberg, Germany
Roan, Nadia San Francisco, USA
Rosenwald, Andreas Würzburg, Germany
Ryckmann, Brent Missoula, USA
Sala, Carlo Mailand, Italy
Sandri, Marco Padua, Italy
Schindler, Michael Neuherberg, Germany
Schmidt, Herbert Hohenheim, Germany
Schmitz, Lienhard Giessen, Germany
Schoch, Susanne Bonn, Germany
Schulte, Dorothea Frankfurt, Germany
Schulte, Johannes Essen, Germany
Schürmann, Annette Nuthetal, Germany
Schwegler, Herbert Magdeburg, Germany
Selivanova, Galina Stockholm, Sweden
Sgoifo, Andrea Parma, Italy
Shulte-Merker, Stefan Utrecht, Netherlands
Spiekermann, Karsten Munich, Germany
Stainier, Didier Bad Nauheim, Germany
Starzinski-Powitz, Anna Frankfurt, Germany
Stauber, Roland Mainz, Germany
Stevanovic, Stefan Tübingen, Germany
Stork, Wilhelm Karlsruhe, Germany
Strähle, Uwe Karlsruhe, Germany
Strnad, Pavel Aachen, Germany
Tabrizi, Sarah London, United Kingdom
Tarran, Robert Chapel Hill, USA
te Kronnie, Geertruy Padua, Italy
Thelen, Marcus Bellinzona, Switzerland
Trottier, Yvon Illkirch, Franke
Ungerechts, Guy Heidelberg, Germany
Vainio, Seppo Oulu, Finland
Valentin-Weigand, Peter Hannover, Germany
van Griensven, Martijn Munich, Germany
Van Lint, Johan Leuven, Belgium
Verpelli, Chiara Milano, Italy
von Heimendahl, Moritz Boehringer Ingelheim
Vortkamp, Andrea Essen, Germany
Wells, Susanne Cincinnati, USA
Wetzel, Ronald Pittsburgh, USA
Winner, Beate Erlangen, Germany
Winquist, Robert Oulu, Finland
Wolf, Dieter Stuttgart, Germany
Wollnik, Bernd Cologne, Germany
Wolozin, Benjamin Boston, USA
Zheng, Yi Cincinnati, USA
Zimmermann, Wolfram Goettingen, Germany
Zoli, Michele Modena, Italy