Gradient Flows and Variational Methods in PDEs

List of participants

Last update: 2019-11-17

  • Anna Abbatiello (Berlin)
  • Ibrokhimbek Akramov (Ulm)
  • Hind Al Baba (Beirut)
  • Wolfgang Arendt (Ulm)
  • Sahiba Arora (Dresden)
  • Aras Bacho (Berlin)
  • Tomáš Bárta (Prague)
  • Danica Basarić (Berlin)
  • Sarah Biesenbach (Aachen)
  • Fabian Bleitner (Hamburg)
  • Verena Bögelein (Salzburg)
  • Mauro Bonafini (Munich)
  • Yann Brenier (Paris)
  • Patrick Brkic (Ulm)
  • Leon Bungert (Erlangen-Nürnberg)
  • Jorge Cardona (Darmstadt)
  • Nilasis Chaudhuri (Berlin)
  • Ralph Chill (Dresden)
  • Matheus Correia dos Santos (Porto Alegre)
  • Anna Dall'Acqua (Ulm)
  • Nicola De Nitti (Bari)
  • Tomasz Debiec (Warsaw)
  • Marco Doemeland (Aachen)
  • Mattia Freguglia (Pisa)
  • Dennis Gallenmüller (Ulm)
  • Wadim Gerner (Aachen)
  • Amrita Ghosh (Prague)
  • Lea Happel (Dresden)
  • Georg Heinze (Chemnitz)
  • Lars Eric Hientzsch (L'Aquila)
  • Jasper Hoeksema (Eindhoven)
  • Katharina Hopf (Berlin)
  • Francis Hounkpe (Oxford)
  • Anastasiia Hraivoronska (Eindhoven)
  • Hui Huang (Munich)
  • Ina Humpert (Münster)
  • Phuoc-Truong Huynh (Brno)
  • Lami Kim (Seoul)
  • Sascha Knüttel (Dortmund)
  • James Kohout (Oxford)
  • Tobias König (Munich)
  • Joel Kübler (Frankfurt)
  • Michal Lasica (Warsaw)
  • Matthew Liew (Mannheim)
  • Zhuolin Li (Oxford)
  • Xin Liu (Berlin)
  • Anna Kristin Lüke (Aachen)
  • Anna Mazzucato (Penn State)
  • Ignace Aristide Minlend (Dakar)
  • Marius Müller (Ulm)
  • Lukas Niebel (Ulm)
  • Cintia Pacchiano (Aalto)
  • Vicki Patel (Oxford)
  • Nicola Picenni (Pisa)
  • Sven Pistre (Aachen)
  • Maximilian Rauchecker (Regensburg)
  • Thomas Ruf (Augsburg)
  • Fabian Rupp (Ulm)
  • Mario Santilli (Augsburg)
  • Gabriel Sattig (Leipzig)
  • Manfred Sauter (Ulm)
  • Leah Schätzler (Erlangen-Nürnberg)
  • Mikola Schlottke (Eindhoven)
  • Tommaso Seneci (Oxford)
  • Jack Skipper (Ulm)
  • Jakub Skrzeczkowski (Warsaw)
  • Daniel Steenebrügge (Aachen)
  • Artur Stephan (Berlin)
  • Kathrin Stollenwerk (Aachen)
  • Christopher Straub (Bayreuth)
  • Maja Szlenk (Warsaw)
  • William Vickery (Chicago)
  • Nicole Vorderobermeier (Salzburg)
  • Stefan  Wagner (Ulm)
  • Christian Wagner (Magdeburg)
  • Raphael Wagner (Ulm)
  • Frederic Weber (Ulm)
  • Jörg Weber (Bayreuth)
  • Emil Wiedemann (Ulm)
  • Jeremy Wu (London)
  • Qiang Xu (Leipzig)
  • Woosung Yoon (Suwon)
  • Maha Youssef (Greifswald)
  • Rico Zacher (Ulm)